Podstawowym celem wyceny maszyn, urządzeń, środków technicznych czy linii produkcyjnych jest oszacowanie ich wartości rynkowej. Wartość rynkowa – to cena, jaką gotowy jest zapłacić potencjalny nabywca w przypadku, gdy zachodzą następujące czynniki: strony są niezależne, nie działają w sytuacji przymuszenia, znają okoliczności i cechy środka będącego obiektem transakcji oraz istnieje odpowiedni czas na podjęcie decyzji.
Pierwszym etapem przeprowadzenia wyceny maszyny jest wizja. W jej trakcie rzeczoznawca dokonuje oględzin i sprawdzenia stanu technicznego wycenianego urządzenia. Rzeczoznawca może zadawać w czasie wizji sporo pytań. Do sporządzenia profesjonalnej wyceny bowiem potrzebuje on garść informacji o przedmiocie wyceny. Należą do nich: rok produkcji, model i typ urządzenia, producent, konstrukcja, dodatkowe wyposażenie. Również nie bez znaczenia są przebyte remonty i naprawy danego środka trwałego, jego wydajność, jak maszyna działa, jakie jest jej przeznaczenie.
Kolejnym etapem jest przeprowadzenie właściwego procesu wyceny. Wartość rynkową przedmiotu szacuje się stosując podejście porównawcze lub kosztowe. W podejściu porównawczym bierze się pod uwagę wartości porównywalnych ruchomości na rynku pierwotnym/wtórnym.
Podejście kosztowe określa koszt zastąpienia ruchomości nowych oraz ubytek ich wartości z przyczyn fizycznych, funkcjonalnych i ekonomicznych.
• czynniki techniczne (zużycie fizyczne) –dotyczące zużycia fizycznego urządzenia lub maszyny, związane głównie z istnieniem tarcia, nacisków oraz zachodzeniem reakcji chemicznych w materiale danych elementów, jak i między materiałem a otoczeniem.
• czynniki funkcjonalne (zużycie funkcjonalne)– wynika z postępu technicznego i technologicznego, dotyczy zmiany rozwiązań funkcjonalno-użytkowych maszyn.
• czynniki ekonomiczne (zużycie ekonomiczne) –czynniki zewnętrzne, na przykład brak określonych surowców, zmiana przepisów prawa, zmiana przepisów związanych z ochroną środowiska, obniżenie popytu.
Rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyceny maszyn i urządzeń między innymi w celu:
- określenia udziału środków trwałych w majątku przedsiębiorstwa,
- określenia wartości dla celów podziału majątku,
- oszacowania środków technicznych dla potrzeb dokonania przekształceń własnościowych, upadłości, fuzji, likwidacji przedsiębiorstwa,
- ustalenia wartości początkowej i wysokości odpisów amortyzacyjnych,
- określenia wartości zabezpieczenia kredytu, pożyczki lub zastawy,
- określenia wartości likwidacyjnej jako ceny wywoławczej na przetargu, aukcji, licytacji,
- ustalenia kwoty bazowej w negocjacjach cenowych celem zawarcia umowy,
- ustalenia wartości rynkowej jako podstawy wyznaczenia wysokości podatku, cła, akcyzy, opłaty skarbowej,
- ustalenia wysokości szkody dla potrzeb postępowania ubezpieczeniowego,
- określenia czynszu za najem.
Wycena maszyn i urządzeń sprowadza się do oszacowania wartości środków trwałych, określenia ich rodzaju, utraty wartości, kosztów oraz czynszów. Oszacowanie wartości środków jest określeniem wartości z uwzględnieniem wszelkich koniecznych w tym celu atrybutów, mających istotne znaczenie dla wyniku przedmiotowego szacunku, z dokładnością wymaganą i konieczną ze względu na cel i wyceny maszyn. Najczęściej przy podejmowaniu wyceny maszyn i urządzeń określa się ich wartość rynkową. Wartość rynkowa jest natomiast definiowana jako racjonalnie określona ilość pieniędzy, którą kupujący będzie skłonny zaoferować sprzedającemu w zamian za przedmiot transakcji przy założeniu równości stron, bez istnienia przymusu wpływającego na decyzję o zakupie i sprzedaży, przy pełnej znajomości przedmiotu i okoliczności transakcji, oraz przy chowaniu odpowiednio długiego czasu wyeksponowania przedmiotu sprzedaży na wolnym rynku. Powyższa wartość uwzględnia m.in. wytwórcę, kompletność, stan techniczny, nowoczesność konstrukcji i wiek urządzenia, okres i sposób eksploatacji, a także warunki popytu i podaży odzwierciedlone ofertami ruchomości porównywalnych. Wspomniana definicja wartości rynkowej wymaga uszczegółowieniu w zależności od celu – odmienna jest przy wycenie maszyn nowych, a inna np. dla celów komorniczych – wówczas wycenia się wartość likwidacyjną przy sprzedaży wymuszonej.
Oferta wyceny maszyn i urządzeń:
- https://www.batiplus.pl/oferta/dla-przemyslu/
- https://www.batiplus.pl/wycena-maszyn-i-urzadzen/
- https://www.batiplus.pl/