W Polsce najczęściej sprzedają się samochody używane. Dotyczy to zarówno aut sprowadzonych z zagranicy, jak i sprzedawanych od polskiego użytkownika. Niektóre auta mają łączoną historię. Niezależnie od tego czy auto kosztuje 3000 zł, czy 10 000 zł dla kupującego jest to duży wydatek. Warto jest zadbać zatem, aby nasz zakup nie był kupowaniem kota w worku. Dotyczy to głównie osób niedoświadczonych, które auto kupują pierwszy raz. Poniżej kilka porad.
Sprawdź od kogo kupujesz samochód.
Bardzo częstą metodą w przypadku zakupienia auta z zagranicy, jest umowa na tak zwanego „Niemca”. Motoryzacja w Polsce zna wiele takich przypadków. Chociaż samochód fizycznie kupujemy od handlarza, umowę podpisujemy z Schultzem albo innym Schmidtem. Może mieć do dla nas przykre konsekwencje:
- Prawne: podczas rejestracji zapewne zadeklarujemy, że samochód przyjechał na lawecie (w rzeczywistości mało prawdopodobne). Dodatkowo opłacimy podatek za handlarza, zrzucając z niego ten obowiązek. Grozi nam za to paragraf poświadczenia nieprawdy oraz współudział w oszustwie podatkowym.
- Finansowe: jeśli z zakupionym samochodem będzie coś nie tak, nie mamy osoby, którą moglibyśmy pociągnąć do odpowiedzialności. Schultz zapewne nie istnieje, a pójście na policję wiązało by się z nieprzyjemnościami z punktu pierwszego.
Sprawdź stan techniczny
Im droższy samochód kupujemy, tym warto wydać więcej na sprawdzenie stanu technicznego. Wiele rzeczy możemy jednak stwierdzić samodzielnie podczas pierwszych oględzin samochodu. Najpierw warto sprawdzić czy auto nie ma objawów najkosztowniejszej usterki, czyli uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Samochód może wydawać się sprawny jeszcze przez spory czas po zakupie (szczególnie dla osoby mało doświadczonej może się taki wydawać), chociaż już w chwili zakupu miał awarie. Do objawów uszkodzonej uszczelki należą:
- dymienie auta na biało – szczególnie kiedy dymienie utrzymuje się przez dłuższy czas po rozruchu silnika,
- olej w zbiorniku wyrównawczym płynu chłodniczego,
- „majonez” pod korkiem zbiornika wyrównawczego płynu chłodniczego,
- problem z przegrzewającym się silnikiem,
Inne rzeczy jakie możemy sprawdzić jeszcze u sprzedawcy to:
- kontrola działania świateł: niesprawne światła mogą być spowodowane przepaloną żarówką, lub problemem z elektryką,
- otwieranie i zamykanie drzwi: jeśli drzwi otwierają się ciężko może być to oznaka klepania ich po stłuczce,
- działanie zamka centralnego: niby niewielka rzecz, ale może być niezwykle kosztowna,